Özel Selçuklu Hastanesi

TROİD BEZİ HASTALIKLARI

TROİD BEZİ HASTALIKLARI NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Tiroid bezi boyun ön bölgesinde kelebek şeklinde olan ve hormon üreten bir dokudur.

Tiroid hormonlarının yapısında bulunan iyotun vücuda eksik alınması sonucunda, beyindeki hipofiz bezinden yetersiz TSH hormonu üretimi olduğunda tiroid hormonlarının sentezi bozulur.

İyot eksikliğine bağlı yetersiz hormon üretimi olduğunda tiroid bezinden tiroid hormonu üretimini artırmak için TSH isimli hormonun üretimi artar. Bu hormon da bir kısır döngü ile tiroid bezini büyütür ve guatr denilen rahatsızlık ortaya çıkar.

Tiroid hormonlarının sindirim sistemi, kalp damar sistemi, metabolizma hızı gibi bir çok yaşamsal görevi bulunmaktadır.  Eğer hormon fazla salgılanırsa metabolizma hızlanır ve hipertiroidi denilen durum meydana gelir. Tiroid hormonu normalden az salgılanır ise metabolizma hızı yavaşlar ve hipotiroidi denilen durum meydana gelir.

Bazen üst solunum yolları enfeksiyonlarını takiben, virüslere bağlı olarak ortaya çıkan ve boyun ön bölgesinde ağrı, hassasiyet, sıcaklık artışı, ateş yüksekliği gibi bulgularla seyreden tiroidit denilen hastalıklar görülür. Sonuçta tiroid bezinin hormon üretimi bozulur ve dışarıdan ilaç olarak tiroid hormonu takviyesi yapılması gerekebilir.

Özellikle iyot eksikliği olduğu bilinen bölgelerde iyotlu tuz kullanımının önerilmesi guatrı önlemede önemlidir. Ayrıca tiroid fonksiyon testlerinin tarama testi olarak kullanılması ve erken tanı konulması hastalığa bağlı birçok sıkıntıyı engelleyecektir.

Hipotiroidi belirtileri (tiroid bezinin az çalışması)

Halsizlik, yorgunluk

Uykuya eğilim

Hafıza ve konsantrasyon problemleri

Sindirim problemi ve kilo artışı

Saçlarda kuruluk ve dökülme

Ciltte kuruluk ve hassaslaşma

Üşüme, soğuğa tahammülsüzlük

Depresyon

Adet düzensizliği

Ses kalınlaşması

Kolesterol seviyesinde artış gibi belirtiler vermektedir.

Hipertiroidi belirtileri (tiroid bezinin fazla çalışması)

 

Terleme, sıcak basması

Kilo kaybı

Güçsüzlük

Çarpıntı

İshal

Artmış iştaha karşın kilo kaybı

Gözlerde ileri derecede büyüme

Ellerde titreme

Saç dökülmesi

Sinirlilik

Halsizlik

Yukarıda sayılan semptomlardan özellikle sabahları uyanmakta zorluk çekiyor, halsizlik yaşıyor, günlük işlerinizi dahi zorlanarak yapıyor iseniz tiroid kontrolü için doktorunuza başvurmayı unutmayın.