Özel Selçuklu Hastanesi

KARDİYOLOJİ UZMANIMIZ DOÇ. DR. ERCAN ERDOĞAN BİLGİLENDİRİYOR.

Nefes Darlığı, Astım ve KOAH, Kalp Damar veya Kan Sistemi İle İlgili Sağlık Sorunlarının Belirtisi Olabilir

Nefes Darlığı

         Nefes darlığı, hastanın yeteri kadar nefes alamama hissi veya hava açlığının eşlik ettiği yoğun bir sıkışma ya da boğulma hissi olarak tarif edilir. İyi ve yeterli nefes alamadığınızı hissediyorsanız mutlaka altında yatan sebebin araştırılması gerekir. Başta akciğer (Astım, KOAH), kalp hastalıklarının yanı sıra sindirim sistemi, böbrek, tiroit hastalıları, kansızlık, enfeksiyon hastalıkları, alerji, şişmanlık, psikojenik hastalıklar gibi faktörler de nefes darlığı hissetmenize yol açabilir. Kalp hastalıkları kaynaklı nefes darlığı, hastalığın ciddiyetine göre ağır egzersizlerle oluşabileceği gibi ilerlemiş kalp hastalıklarında istirahatte iken dahi görülebilir.

Kalp hastalıkları kaynaklı nefes darlığı sebepleri:

Kalp Yetersizliği: Kalp kasının pompalama gücünde azalma ve/veya elastikiyetinde çeşitli sebeplerle bozulma durumuna “Kalp Yetersizliği” denmektedir. Yatar pozisyondayken gelişen nefes darlığı daha çok sol kalp yetersizliği ve/veya mitral kapak hastalığı olan kişilerde görülür. Kalp yetersizliği hastalarında gece yattıktan birkaç saat sonra gelişebilen nefes darlığı, genellikle hasta kalkıp oturduğunda düzelir. Sıklıkla öksürük de eşlik eder.

Kalp Damar Hastalıkları: Kalp damarlarının daralması ya da tıkanması durumunda bazı hastalarda göğüs ağrısı yerine ön planda nefes darlığı görülebilir. Bu nefes darlığı "angina eşdeğeri" olarak kabul edilir.

Hipertansiyon: Hipertansiyon hastalarında iki tür nefes darlığı karşımıza çıkabilir. Birinde kalbi büyüterek ve pompa gücünü düşürerek, diğerinde ise kalp duvarlarını kalınlaştırarak ve kalbin esnekliğini azaltarak nefes darlığına yapabilir.

Kalp Kapak Hastalıkları: Mitral ve/veya Aort kapak hastalıklarında (darlık ve yetersizliklerinde) kan akciğerlerde basınç ve volüm artışına neden olarak nefes darlığına sebep olur.

Kalp ritim bozuklukları

Kardiyomiyopatiler: Kalp kası hastalıkları

Kalp Zarı Hastalıkları: Kalp zarları arasında sıvı birikmesi (perikardiyal efüzyon - tamponad) ya da yapışıklıklar olması durumunda kalp yeterince genişleyemez ve yeterince kan ile dolamaz. Neticede nefes darlığı ve kalp yetersizliği gelişir.

Kalp hastalıklarıyla Akciğer hastalıklarının ayrımını hasta yapabilir mi?

       Kalp hastalıklarıyla akciğer hastalıklarının ayrımını hasta yapamaz. Özellikle KOAH hastalarının nefes darlığıyla kalp yetersizliği hastalarının nefes darlığı birbirine karışabilir, bazen de KOAH ve kalp yetersizliği birlikte olabilir. Çünkü ileri KOAH hastalığı kalp yetersizliğine yol açabilmektedir. Ayırıcı tanı için tomografi, akciğer röntgeni, ekokardiyografi gibi birçok görüntüleme yöntemi kullanılmaktadır.

        Yolda yürürken, merdiven çıkarken görülen nefes darlığı kalp hastalıklarına işaret edebilir. Mutlaka hasta en kısa sürede hekime başvurmalıdır. Kalp yetersizliği, kalp kapak hastalıkları, hipertansiyon, ritim bozukluğu ve damar tıkanıklığı gibi nedenler araştırılmalıdır.