Özel Selçuklu Hastanesi

GELENEKSEL LEZZETİMİZ AŞURE

Beslenme ve Diyet Uzmanımız Dyt. Ebru ÇETE, geleneksel lezzetimiz aşurenin faydaları ve en uygun tarifi hakkında bilgi verdi.

Geleneksel Lezzetimiz: 'AŞURE'

Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen, Muharrem ayının geleneksel tatlısı Aşure. Her nekadar tatlı olarak anılsada içerdiği enerji ve besin öğelerinin zenginliği ile öğün yerine bile geçebilecek bir besindir. En az 15 farklı yiyecek ile hazırlanan aşure tam bir vitamin deposudur.

Faydaları: Aşure; içeriğindeki kurubaklagiller, kuru meyveler, tahıllar, kuru yemişler ile oldukça besleyici bir tatlıdır. Aynı zamanda bol miktarda  posa da içeren bu tatlı tokluk hissi verir ve sindirim sistemini düzenler. Vücut direncini arttırır. İçindeki fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar bulunur; kalbe iyi gelir. İncir, kaysı, nar gibi meyvelr olduğu için c vitamininden zengindir. 

İçeriği: Aşure içerisindeki besinler sayesinde bol miktarda demir, çinko, B vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, omega-3, yağ asitleri yöünden zengindir. Bu yönüylede özellikle şeker yerine  pekmezle veya daha fazla kuru meyveyle tatlandırıldığında ise kansızlığı(anemi) olan kişiler için, daha doğal beslenmek isteyenler için, sütlerinin miktarını ve kalitesini arttırmak isteyen emziren anneler için, okul başarısını arttırmak isteyen ve iyi büyüme gelişmesini sağlanması açısından  çocuk ve gençler için çok uygundur. Bitkisel protein olan aşure, vücudun ihtiyacı olan protein, yağ ve karbonhidrat öğelerini karşılar. Bu besini tüketirken şeker içeriğini yoğun olmasından dolayı  diyabet hastalarının daha dikkatli olmaları gerekir.

 Kalorisi : Aşure yaklaşık 200 gramlık bir porsiyonu 350-400 kalori içerir. Bu  kaloriyi azaltmak ve aşureyi daha sağlıklı hale getirebilmek için yapılabilen en güzel değişiklik, şeker yerine bal veya pekmez konulması olacaktır.

 1 porsiyon aşure = 1 ince dilim ekmek + 1 köfte + 2 porsiyon meyve yerine geçer.

 Diyet aşure tarifi

1 su bardağı buğday

½ su bardağı kuru nohut

½ su bardağı kuru fasülye

1/3 su bardağı pirinç

10 adet kuru kaysı

¼ kuru üzüm

50 adet fındık içi

3-4 tabet tatlandırıcı

2-3 yemek kaşığı tarçın

6-7 su bardağı su

Hazırlanışı: Ayıklanmış ve yıkanmış buğdayı su ile düdüklü tencerede 20 dakika pişirin. Bir gece önceden ıslatılmış nohut ve fasülyeyi ıslatma suyu ile  birlikte kaynamış buğdayın içine atın ve 20 dakika  daha pişirin. Pirinç , doğranmış kuru kaysı, kuru üzümüde ilave edip tekrar pişirin. En son tarçını ve tatlandırıcıyı ilave edip iyce karıştırın ve  ateşten alın. Ilınınca üzerine fındık ekleyip servis yapın.