Özel Selçuklu Hastanesi

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

Hastanemiz İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Burcu GÜNEŞ, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle, diyabet belirtileri, nedenleri ve teşhisi hakkında açıklamalarda bulundu.

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca kişinin tedavisini mümkün kılan Frederick Bantig’ in doğum yıldönümü anısına her yıl 14 Kasım’ da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

1991 yılından beri düzenlenen Dünya Diyabet Gününe dünyanın 125 ülkesinden Uluslararası Diyabet Federasyonu üyesi 150’ yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin belirtileri, sebepleri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ülkemizde de 14 Kasımda kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü nedeniyle de çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Her yıl belirlenen Dünya Diyabet Gününün 2017 yılı teması “kadınlar ve diyabet” olup sloganı “sağlıklı bir gelecek hakkımız” dır. Bu yılki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet hastası olan tüm kadınlar için ekonomik ve kolay ulaşılabilir diyabet tedavisi ve diyabet eğitimini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir.

2017 yılına gelmiş olmamıza ve teknolojinin ilerlemiş olmasına rağmen diyabet hastalığına yakalanmış 199 milyonun üzerinde kadın bulunmaktadır ve bu sayının 2040 yılında 313 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir.

Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki diyabetli her beş kadından ikisi üreme çağındadır. Diyabet kadınlarda ölüm nedenleri arasında dokuzuncu sırada yer almaktadır ve Tip 2 diyabetli kadınlar diğer kadınlara göre 10 kat daha fazla koroner kalp hastalığı geçirmektedir. Tabiki Tip 1 diyabetli kadınlarda da düşük veya sakat bebek doğurma riski normal gebelerden daha fazladır.

Peki bu kadar risk varken bu konu hakkında ne yapılması gereklidir;

1-Öncelikle diyabet konusunda diyabeti olan veya olmayan tüm kadınların bilgilendirilmesi için tüm teknolojik araçlar kullanılmalıdır.

2-Diyabeti olan veya olmayan tüm kadınların sağlık durumlarını iyileştirmek için fiziksel aktivite imkanlarına ulaşmaları ve günlük yaşamlarında fiziksel aktiviteye yer vermeleri sağlanmalıdır.

3-Tüm diyabetli kadınlar gebelikleri sırasında risk azaltmak için gebelik öncesi danışmanlık hizmeti almalıdır.

4-Diyabet riski bulunan her kadının 6 ayda bir kan şekeri ölçümü için dahiliye polikliniğine başvurmaları önerilmelidir.

5-Gebeliği sırasında gebelik diyabeti olan tüm kadınların doğum sonrası 6-8 hafta sonra şeker yükleme (75 gram OGTT) için dahiliye polikliniğine başvurması önerilmelidir.

6-İnsülin direnci saptanan hastaların tedavi ve öneri açısından dahiliye polikliniğine başvurması önerilmelidir.

           Unutulmamalıdır ki kadınlar gelecek nesillerin sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmalarını sağlayacak tek ve yegane anahtarlarımızdır. Bu seneki sloganda belirtildiği gibi sağlıklı bir gelecek hakkımızdır. Bu kapıyı açacak tek doğru anahtar ise diyabet konusunda bilgili, bilinçli kendi kendine yetebilen kadınlarımızdır.